Oratorium jest miejscem modlitwy, odprawiania dni skupienia i rekolekcji indywidualnych dla osób konsekrowanych, utworzonym za pozwoleniem J. Em. kard. Stanisława Dziwisza, metropolity krakowskiego, na podstawie pisma z dnia 15 października 2013 r.
Centrum kontemplacji stanowi Jezus Eucharystyczny ukryty w Najświętszym Sakramencie, a także jako Dzieciątko Jezus przedstawione w ikonie "Emmanuela", którego Sługa Boży był wielkim czcicielem.
Poświęcenia oratorium dokonał ks. prałat Paweł Sukiennik, dziekan niegowicki, dnia 23 II 2014 r., z okazji 130. rocznicy urodzin Sługi Bożego o. Anzelma.
Ikona Zbawiciela Emmanuela
Napisana przez s. Teresę Ślaska OCD w Pracowni Ikon Klasztoru Karmelitanek Bosych w Spręcowie w 2014 r.
Deska lipowa, przeklejana płótnem lnianym, grunt kredowo-klejowy.
Warstwa malarska: tempera jajeczna na bazie pigmentów naturalnych.
Złocenia: Nimb Zbawiciela, tło i rama złoto płatkowe 23 karatowe.
Chrystus przedstawiony jest tu w postaci Dzieciątka posiadającego rysy "dojrzałej duchowości". Głównym źródłem powstania tego typu ikon jest prawda o narodzeniu Chrystusa jako wypełnienie proroctwa Izajasza: "Oto panna pocznie i porodzi Syna, i nazwie Go imieniem Emmanuel" (Iz 7, 14), co oznacza "Bóg z nami" (Mt 1, 23). Stąd, też Chrystus w lewej dłoni trzyma zwój Pisma z proroctwem Izajasza, a w układzie palców prawej błogosławiącej dłoni wskazuje na swą podwójną naturę: boską i ludzką.
Postać Chrystusa wpisana jest w krzyż - symbol Odkupienia i trzy mandorle w kolorze niebieskim obrazujące wieczność i niebo. Szaty Zbawiciela w kolorze złota są znakiem chwały.
You must be logged in to post a comment.