Zgromadzone w muzeum eksponaty są autentycznymi pamiątkami związanymi z życiem i działalnością Sługi Bożego o. Anzelma od św. Andrzeja Corsini, karmelity bosego, założyciela Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus, który od 1947 r. często odwiedzał ten dom. Gdy w lipcu 1960 r. Sługa Boży zamieszkał w łódzkim klasztorze karmelitów bosych przy ul. Liściastej, każdego tygodnia, aż do października 1969 r., czyli do śmierci, odwiedzał również klasztor przy Złocieniowej. W kaplicy sióstr głosił kazania, spowiadał, odprawiał niedzielne Msze św., także dla mieszkańców osiedla, którzy nie mieli w pobliżu swojego kościoła parafialnego.
Sala pamięci Ojca Założyciela istniała tu od 1984 r. Pamiątki eksponowane są w trzech pomieszczeniach: kaplicy muzealnej, celi o. Anzelma oraz w galerii. Dzięki środkom multimedialnym, w muzeum można zobaczyć filmy dokumentalne i prezentacje o Słudze Bożym oraz posłuchać konferencji głoszonych przez niego w latach 60. XX w. Można także nabyć publikacje o Słudze Bożym, książki z wyborem jego pism, foldery, obrazki i inne pamiątki.
Otwarcia i poświęcenia odnowionego muzeum dokonał J.E. abp Władysław Ziółek, emerytowany metropolita łódzki, dnia 15 października 2014 r., z okazji 45. rocznicy śmierci Sługi Bożego.